Zalety czytania książek

Czytanie ćwiczy  mózg – podczas czytania musimy się skupić, zrozumieć i zapamiętać wiele rzeczy, odkrywamy nowe pojęcia.  Musimy wyobrazić sobie miejsce akcji książki, wygląd bohaterów, ich zachowania. Widzimy litery, wyrazy, a mózg musi przetwarzać je na obraz. To pobudza mózg do pracy.

Czytanie wzbogaca słownictwo –  podczas czytania książek, zwłaszcza tych  z konkretnych dziedzin poznajemy nowe słowa. Książka dostarcza nam pojęć myślowych i nowych idei, rozszerza naszą świadomość i nasz świat.

Czytanie ubogaca pisanie – jeśli poprawiamy zdolność analitycznego myślenia, wzbogacamy słownictwo to wykorzystamy to słownictwa również w piśmie. Dlatego nauczyciele zachęcają do czytania różnych tekstów.

Czytanie poszerza wiedzę – książka dostarcza nam wiedzy o innych  krajach i kulturach, o przyrodzie,
technice, historii itp.

Czytanie poprawia koncentrację i pamięć – nie możemy zapamiętać numeru telefonu, czyjegoś imienia, a pamiętamy co przeczytaliśmy w książce? Dlatego, że książka daje nam kompletną informację, zamkniętą i oprawioną pewną historią. Dzięki temu łatwiej się skupiamy, zaciekawiamy tym, co czytamy. W przeciwieństwie do czasopism, w których pojawiają się krótkie treści i informacje, książka podaje nam dużą całość, dotyka wielu aspektów, prezentuje różne wątki.

Czytanie rozwija wyobraźnię – czytając wizualizujemy w głowie miejsca, osoby, sytuacje. Później przenosimy sytuacje z książek do życia codziennego, zazwyczaj podświadomie, ale dzięki temu umiemy wiele rzeczy przewidzieć i z wieloma sobie poradzić.

Czytanie buduje poczucie własnej wartości im więcej czytamy tym więcej wiemy. Im więcej wiemy, tym pewniej się czujemy w różnych sytuacjach. Im pewniej się czujemy, tym bardziej rośnie poczucie naszej wartości. Ta reakcja łańcuchowa nie czyni żadnych szkód, a daje same korzyści.

Czytanie czyni świetnym rozmówcą – czy nigdy nie znaleźliśmy się w sytuacji gdy nie wiedzieliśmy co powiedzieć. Wystarczy, że zaczniemy czytać. Książka, to źródło poszerzania horyzontów i wzbogacania słownictwa. Wybierajmy książki z różnych dziedzin, troszkę historii w tle, czyjaś biografia, książki psychologiczne, nawet kryminały. Każda z nich niesie ze sobą inny przekaz i inny rodzaj informacji.

Czytanie daje satysfakcję i zabija nudę – siedzimy w domu, jesteśmy znudzeni – weźmy do ręki książkę. Przeniesiemy się do zupełnie innego świata, poznamy nowe postaci, dowiemy się nowych rzeczy.  Musimy znaleźć tylko to, co naprawdę lubimy, co nas interesuje. Chcemy przełamań nudę – czytajmy!

Fundacja „ABC XXI – Cała Polska czyta dzieciom” ułożyła listę książek, które spełniają wszystkie powyższe funkcje. Za zgodą Fundacji polecamy Wam książki ze „Złotej listy”, które są warte przeczytania.

Pełną „Złotą listę” znajdziecie na stornie Fundacji  „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom„.

ksiazki-polecane-mlodemu-czytelnikowi