15 czerwca 2016 r. społeczność naszego gimnazjum wspólnie z zaproszonymi gośćmi świętowała nadanie szkole imienia Księcia Mazowieckiego Janusza I w Łomży.

W tym roku obchody połączone zostały z uroczystą sesją Rady Miejskiej Łomży.160615051924

Hejnał miasta i hymn „Gaude Mater, Polonia” otworzyły obrady uroczystej sesji, w której oprócz prezydenta miasta z zastępcami i radnych wzięli udział liczni zaproszeni goście. Następnie referat „Nazwisko jako wyznacznik tożsamościowy Łomży na przestrzeni od XV do XXI wieku” wygłosiła dr Małgorzata Frąckiewicz. Dyrektor Halina Dąbrowska przypomniała zebranym sylwetkę Księcia Mazowieckiego Janusza I.160615052111

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie nagród i wyróżnień uczniom, którzy wzięli udział w  konkursach organizowanych przez nasze gimnazjum:

  • literackim pod hasłem „Książę Mazowiecki Janusz I – założyciel Łomży”,
  • plastycznym pod hasłem „Portret Księcia Mazowieckiego Janusza I”.DSC_0129

Podsumowaniem wydarzenia była inscenizacja przygotowana przez gimnazjalistów z PG 8 pod opieką n-li: H. Bajorek, M. Buczyńskiej, D. Kaja, M. Kowalik, B. Rybakiewicz, E. Urbanowskiej, E. Wójcik, A. Wysockiej.  Tematem przedstawienia  był przyjazd księcia Janusza I i jego dworu do Łomży.160615052139

Jak pisano na portalach internetowych uczniowie „…udanie połączyli język i stroje z epoki ze współczesnymi realiami oraz powiązali pozytywne dla Łomży skutki decyzji księcia sprzed niemal sześciu wieków z nadziejami na obecny i przyszły rozwój miasta. Doskonale i z dbałością o każdy szczegół przygotowaną i przedstawioną inscenizację gromkimi brawami nagrodzili zgromadzeni goście”.(lomza.pl)

160615052118    DSC_0123

Po zakończeniu inscenizacji i wystąpieniach zaproszonych gości w-ce prezydent Agnieszka Muzyk, zaprosiła na pierwsze spotkanie komitetu organizacyjnego 600-lecia nadania Łomży praw miejskich.